Näitus ''Lennake mesipuu poole'' Näitus ''Lennake mesipuu poole'' August-september 2022 Viimsi Raamatukogu teisel korrusel See väljapanek on teoks saanud Poola Vabariigi suursaatkonnaga Tallinnas, koostöös RMK ning kirjastuste Dwie Siostry ja Varrakuga Näitus ''Lennake mesipuu poole''
01.06 - 31.08 Viimsi Raamatukogu E - R 10 - 18,
L, P SULETUD

Prangli harukogu E - N 10 - 16
Püünsi harukogu E - R 9:00 - 16:30
Lõuna 11:30 – 12:00

Randvere harukogu E – R 9:00 – 16:30
Lõuna 11:30 – 12:00


Viimsi raamatukogu on 20. augustil pühadeks SULETUD!

Töötajate korralise puhkuse tõttu on
Prangli harukogu lugejatele suletud perioodil 01.08-29.08;
Püünsi harukogu lugejatele suletud perioodil 01.07-28.07 ja
Randvere harukogu lugejatele suletud perioodil 08.07-04.08.
E-kataloog    registreeru lugejaks siin

Näitus ''Lennake mesipuu poole''

August-september 2022 Viimsi Raamatukogu teisel korrusel

Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas

koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak

esitleb näitust

 

Lennake mesipuu poole

Piotr Socha illustratsioonid raamatust „Mesilased” 

Teksti autor: Wojciech Grajkowski
Tõlge eesti keelde: Marius Peterson

Viimsi Raamatukogus

1.08 – 9.09.2022

 

Näituse loomise inspiratsiooniks oli Juhan Liivi luuletus „Ta lendab mesipuu poole” (1905)

 

Ta lendab lillest lillesse

ja lendab mesipuu poole;

ja tõuseb kõuepilv ülesse –

ta lendab mesipuu poole.

 

Ja langevad teele ka tuhanded,

veel koju jõuavad tuhanded

ja viivad vaeva ja hoole

ja lendavad mesipuu poole.

 

Nii hing, oh hing, sa raskel aal –

kuis ihkad sa isamaa poole;

kas kodu sa, kas võõral maal –

kuis ihkad sa isamaa poole!

 

Ja puhugu vastu sul surmatuul

ja lennaku vastu sul surmakuul:

sa unustad surma ja hoole

ning tõttad isamaa poole!

 

Eesti 100. sünnipäevale ja Poola 100. taasiseseisvumispäevale pühendatud näitus sai loodud aastal 2017 Poola kingitusena eestlastele. „Lennake mesipuu poole!“ keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele. Raamat „Mesilased” äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi kui süveneda sisusse. Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator ja graafiline disainer Piotr Socha ning teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni – ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest. Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed. Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste hoonete katuselt võib leida linnamesilaid. Kõike seda ehivad suured kaunid pildid.

Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud ja meie – nende jälgedes – ka näitusele. Võib-olla… Hetkel aga võime seda pilti ette kujutada, seistes keset väikest mesilaste „isamaad“, mille on loonud Poola autorid koos Eesti mesinike, raamatu tõlkija ning näitust võõrustavate muuseumide, raamatukogude, RMK külastuskeskuste ja Keskkonnahariduskeskuste kuraatoritega.

Eestis ja Kurtnas saab näituse „Lennake mesipuu poole!“ väljapanekut näha juba 38 korda. Eelnevalt sai näitust uudistada Valga Muuseumis. Viimsist suundub see Tallinna Loomaaeda. Seni on näitust olnud võimalik külastada Eesti Lastekirjanduse Keskuses, Tallinna Keskraamatukogus, Tallinna Ülikoolis, Tallinna Loomaaias, Kohila ja Saaremaa Keskkonnahariduskeskuses, Püha Miikaeeli Koolis, Iloni Imedemaal, Haapsalu Lasteraamatukogus, Tartu Mänguasjamuuseumis, Tartu Loodusmajas, Laiuse Raamatukogus, Lemmena talus Hiiumaal, Taebla Raamatukogus, Tallinna Botaanikaaias, RMK Karula, Oandu, Kabli ja Nõva külastuskeskuses, Eesti Põllumajandusmuuseumis Ülenurmel, Valga Muuseumis kui ka Tallinnas Harjumäel ning Padise kloostris.

Graafiline disainer Piotr Socha on Poolas ja välismaal tuntud kui raamatu- ja ajakirjaillustraator. Eestis teatakse teda seni kui lauamängu „Super Farmer” visuaalse külje loojat, alates veebruarist 2017. raamatu „Mesilased” ning alates 2019. ka raamatu „Puud“ autorit. Ta õppis Varssavi Kaunite Kunstide Akadeemia graafikaosakonnas prof. Janusz Stanny raamatuillustratsiooni klassis. Illustraatorina on ta teinud koostööd Poola olulisematele ajalehtedele ja ajakirjadele, samuti välismaistele väljaannetele. Peale ajakirjade ja raamatute illustreerimise tegeleb Piotr Socha lauamängude (nt. Farm), heliraamatute, firmagraafika kujundamisega. Tema raamat „Mesilased” on ilmunud 36-s keeles, sh.: poola, eesti, leedu, rootsi, soome, vene, hollandi, itaalia, tšehhi, slovaki, saksa, prantsuse, inglise (kaks versiooni: UK ja USA), hispaania, korea, jaapani ja hiina keeles. Erinevatel konkurssidel on „Mesilased“ viiel korral nomineeritud Poola aasta raamatu tiitlile ja on pälvinud palju auhindu: aasta raamat 2015 (PTWK, Poola Kirjastajate Liit); MUST HAVE 2015 auhind, mida annab välja Łódź Design; aasta teadusraamat 2017 Austrias (lasteraamatute kategoorias), kuldne Paabeli Torn 2017 Eesti IBBY sektstioonilt. Ühtviisi austavaks peab autor aga enda arvamist Varssavi lähistel asuva Choboti algkooli mesilaste sõprade ringi auliikmete hulka. Eestis on Piotr Socha käinud 2017. aasta sügisel kui Tallinna Illustratsiooni Triennali jury liige ning esitlemas enda illustratsioone raamatust „Mesilased“ Eesti Lastekirjanduse Keskuses. Eestis on tal väga meeldinud – enim siinse rahva tugevad sidemed loodusega.

Hetkel saab vaadata Piotr Socha illustratsioone teisest raamatust „Puud“ näitusel Eesti Maaelu Muuseumis Ülenurmel ning RMK Hiiumaa puhkealal, Ristna külastuskeskuses. See väljapanek on teoks saanud Poola Vabariigi suursaatkonnaga Tallinnas, koostöös RMK ning kirjastuste Dwie Siostry ja Varrakuga.

Näitus ''Lennake mesipuu poole''
Soovid kursis olla raamatukogus toimuvaga? Liitu uudiskirjaga

Kasutajatele
Lugejaks registreerimine, laenutamine, pikendamine, viivis, tagastuskast, tasulised teenused, raamatukogudevaheline laenutus, interneti ja WiFi kasutamine, erivajadustega lugeja


Veebilehe privaatsuspoliitika

Raamatukogust
Dokumendid, ajalugu, statistika, kogud, raamatukogu nõukogu

Harukogud
Prangli harukogu
Püünsi harukogu
Randvere harukogu

Lingikogu
Andmebaasid, lugemissoovitused,
lastele, E-kataloog

Sotsiaalmeedias

Kontaktandmed
Viimsi Raamatukogu
Registrikood: 75021706
Randvere tee 9
Haabneeme alevik
74001 Viimsi
Telefon 56882673
Lasteteenindus 54004033

Kodulehtede tegemine aara.ee

Näitus ''Lennake mesipuu poole''

Näitus ''Lennake mesipuu poole''

Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak esitleb näitust Lennake mesipuu poole Piotr Socha illustratsioonid raamatust „Mesilased” Teksti autor: Wojciech Grajkowski Tõlge eesti keelde: Marius Peterson Viimsi Raamatukogus 1 08 – 9 August-september 2022 Viimsi Raamatukogu teisel korrusel

Näitus ''Lennake mesipuu poole''

www.viimsiraamatukogu.ee © 2023 Viimsi Raamatukogu »