''LE LION'' Eesti Nahakunstnike Liidu näitus ''LE LION'' Eesti Nahakunstnike 1. aprill – 20. mai 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides ” Tegemist on autori isiklikul kogemusel põhineva psühholoogiliselt peenhäälestatud lühiromaaniga, kus lisaks tüdruku ja lõvi ebatavalisele sõprusloole ei puudu sügavad ja dramaatilised inimsuhete allhoovused ''LE LION'' Eesti Nahakunstnike Liidu näitus

1. aprill – 20. mai 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides

''LE LION'' Eesti Nahakunstnike Liidu näitus

Näitusel eksponeeritakse Eesti kunstnike köiteid, mis on loodud Joseph Kesseli romaani “Lõvi” ainetel ja esindasid Eestit 2022. aasta sügisel Prantsusmaal toimunud 16. rahvusvahelisel köitekunstibiennaalil Biennales Mondiales de la Reliure d´Art.

Maailmakirjanduse kullafondi kuuluvad  populaarsed kirjandusteosed  köidavad lugejaid läbi aegade. Prantsuse kirjanduse laiemaks tutvustamiseks on juba 30 aastat korraldatud Prantsusmaal  köitekunstibiennaale.  Iga kahe aasta järel läbiviidav sündmus on kõige pikema ajalooga järjepidevalt toimunud rahvusvaheline köitekunsti konkurss-näitus maailmas. Prantsuse kirjanduse suurteosed on korraldajate poolt trükitud ajaloolisel trükipressimeetodil kõrgekvaliteedilisele arhiivipaberile. Eksklusiivsed nummerdatud trükipoognad meelitavad oma tundliku olemusega nii silmi kui ka sõrmi. Kirjapandud looga üheskoos suunavadki need kunstnike loomingulisi otsinguid, et saada tõlgendatud väga erinevaid tehnikaid ja materjale kasutades põnevateks ainueksemplarilisteks köideteks. Eesti kunstnikud on neil Prantsusmaal toimuvatel rahvusvahelistel köitekunsti konkurss-näitustel osalenud alates 1997. aastast, kokku 230 köitega 85 autorilt ja pälvinud korduvalt rahvusvahelist tunnustust (kokku 18 auhinda, sh Euroopa Liidu peapreemia 2009. ja Raymond Devos´i Fondi preemia 2022. aastal).

Eesti kunstnike osalemist 16. biennaalil toetas Eesti Kultuurkapital.

Joseph Kessel ja tema romaan LE LION

Biennaalile valitakse köitmiseks alati üks märgilise tähendusega prantsuskeelne kirjandusteos. 2022. aasta biennaalile valitud teos on prantsuse ajakirjaniku ja romanisti Joseph Kesseli (1898-1979) romaan „Le Lion” (1958).

Joseph Kessel sündis Argentiinas leedu-juudi juurtega arstist isa pojana. Lapsepõlves elas ta mõned aastad ka Venamaal Orenburgis, hiljem Prantsusmaal. Ta võttis osa mõlemast maailmasõjast lendurina, olles hiljem Auleegioni ohvitser ja Prantsuse Akadeemia liige (1962). Mitmed tema romaanid on jõudnud ka filmilinale. Alates 1991. aastast antakse välja Joseph Kesseli auhinda "prantsuse keeles kirjutatud suure kirjandusliku väärtusega raamatule".

„Le Lion” ehk „Lõvi” (eesti keeles Henno Rajandi tõlkes 1962) ilmus 1958. aastal. Raamat räägib 10-aastase tüdruku Patricia ja isalõvi Kingi sõprusest. Autor ise on öelnud: „See romaan on austusavalduseks tööle, mida tehakse Keenia rahvusparkides, kus tulevastele põlvedele säilitatakse Aafrika puutumatut loodust, ja tunnustuseks nendele meestele, kelle hoole all need reservaadid on.” Tegemist on autori isiklikul kogemusel põhineva psühholoogiliselt peenhäälestatud lühiromaaniga, kus lisaks tüdruku ja lõvi ebatavalisele sõprusloole ei puudu sügavad ja dramaatilised inimsuhete allhoovused.

''LE LION'' Eesti Nahakunstnike

Näitusel eksponeeritakse Eesti kunstnike köiteid, mis on loodud Joseph Kesseli romaani “Lõvi” ainetel ja esindasid Eestit 2022 aasta sügisel Prantsusmaal toimunud 16 1. aprill – 20. mai 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides