Köitekunsti näitus ''Eesti rahva ennemuistsed jutud'' Köitekunsti näitus ''Eesti rahva 1. -31. märts 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides aastal ilmunud „Eesti rahva ennemuistsete juttude“ kordustrükk Köitekunsti näitus ''Eesti rahva ennemuistsed jutud''

1.-31. märts 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides

Köitekunsti näitus ''Eesti rahva ennemuistsed jutud''

Eesti Köitekunstnike Ühenduse 2023. aasta näitus on pühendatud kirjanik Friedrich Reinhold Kreutzwaldile, kelle sünnist möödub tänavu 220 aastat.
Kreutzwaldi aegumatu teos „Eesti rahva ennemuistsed jutud“ on „Kalevipoja“ kõrval üks eesti kirjanduse tüvitekste. „Kullaketrajad“, „Vaeslapse käsikivi“, „Tark mees taskus“, „Põhja konn“ – need ja paljud teised muinasjutud ja muistendid, mis kirjanik „rahva suust korjas ja üles kirjutas”, avaldati esialgu kolme eraldi väljaandena. Tervikteoseni jõuti 1866. aastal, mil Soome Kirjanduse Selts Helsingis avaldas teose pealkirjaga „Eestirahwa Ennemuistesed jutud“, koondades sellesse 43 muinasjuttu ja 18 kohamuistendit. See oli toona kõige mahukam algupärane kirjandusteos eesti keeles.
1875. ja 1901. aastal avaldati Tartus raamatust teine ja kolmas trükk. Neljas trükk (1924) ilmus August Roosilehe illustratsioonidega. 1951. aastal ilmus kogumik Eesti Riikliku Kunstiinstituudi joonistuskateedri juhataja graafik Günther Reindorffi filigraansete illustratsioonidega, mis kuuluvad eesti graafika kullafondi ja on tuttavad igale lugejale. Kõik järgnevad kordustrükid on jätkuvalt G. Reindorffi illustratsioonidega. Tänaseks on raamatust eesti keeles ilmunud 13 trükki. Need muinaslood on üle 150 aasta paelunud igas vanuses lugejaid. Kas köitekunstil õnnestub avada uks sellesse muistsesse ja põnevasse mütoloogilisse maailma ning millised assotsiatsioonid tekivad “raamatukuube” vaadeldes?
31. märtsini avatud näitusel on eksponeeritud 14 Eesti köitekunstniku looming. Köidete sisuks on seni viimane, 2022. aastal ilmunud „Eesti rahva ennemuistsete juttude“ kordustrükk.

Köitekunsti näitus ''Eesti rahva

Eesti Köitekunstnike Ühenduse 2023 aasta näitus on pühendatud kirjanik Friedrich Reinhold Kreutzwaldile, kelle sünnist möödub tänavu 220 aastat 1.-31. märts 2023 Viimsi Raamatukogu vitriinides