Tule ja arutle suurte küsimuste üle ning saa uusi mõtteid. Leia enese jaoks ka uusi küsimusi ja loodetavasti mõned vastused. Ambitsioonika eesmärgina püüame mõista ja mõtestada maailma selle tervikus. Filosoofia ei ole teadus ega priviligeeritud teadmine. See on ligipääsetav ja hoomatav kõigi jaoks. Filosoofia on oma kohati absoluutses ja kompromissitus tõetahte auahnuses hea mõttegümnastika halli argipäeva.
Filosoofiaõhtute kava:
I - Diskursus. 07/02/2023. Lähtetekst: Michel Foucault, “Diskursuse kord” (NB! Tekst lisatud manusena). Diskursus kui tõe/võimutahe. Teemaks on diskursust piiravad sisemised ja välised protseduurid. Kellel on õigus osaleda diskursusel? Kelle arvamuses arvatakse peituvat tõde ja kelle kõne liigitub hulluseks? Millised on diskursuse väe ohjeldamiseks loodud protseduuride viljastavad (kontradiktoorselt öelduna: vabastavad jõud) kasud ja kammitsevad ohud? II - Teadmine. 16/02/2023. Lähtetekst: Arthur C. Danto, “Ühendused maailmaga”, III osa. Teemaks on teadmine ja selle võimalikkus. Mida on võimalik teada? Kuidas olla kindel, et teame? Kuidas on teadmine õigustatud? Mis vahe on pelgal usul ja õigustatud uskumusel? Kuidas on mõjutanud infoühiskond teadmist? III - Isedus. 09/03/2023. Lähtetekst: Rene Descartes, “Meditatsioonid esimesest filosoofiast”, II meditatsioon. Teemaks on isedus, mina-tunne ja selle autentsus. Kes ma olen? Mis on isedus? Kuidas ma ei ole kunagi mina ise? Mis annaks mina-tunnetusele positiivse sisu ja ajas muutumatu identiteedikeskme? IV - WOKEism/virgumine - tähendus ja võim. 23/03/2023 Lähtetekst: Urmas Sutropi Päevalehes ilmunud arvamusartikkel “ Urmas Sutrop: kui sõna „neeger“ on kasutatud positiivses tähenduses, ei tohiks see keelatud olla”. Arutluse all on woke kultuuri üks nähtustest, väljendite keelamine. Milline on ühiskondlikul tasandil korrektne väljendusviis? Kuidas oleks kohane end väljendada? Kas keeles leidub väljendeid, mida ei tohiks kasutada? Kas virgumine on vahend, et omandada kultuurilist kapitali ja moraalset monopoli või siiras progressiivsus ning õigete väärtuste kultiveerimine? V - Epistemoloogiline relativism - erinev ajaloo ja maailmatunnetus. 06/04/2023. Lähtetekst: kokkuvõte erinevatest allikatest. Kuidas keskkond, mütoloogia, ajalugu, filosoofia, luule, proosa, kanoonilised tekstid jne, kujundavad ajaloo- ja maailmatunnetust. Kas leidub ülimuslikke kultuure, keeli ja rahvaid? Kas ajalugu on kujundanud ratsionalistlik ja universalistlik “määratuse ajalugu” või anti-ratsionalistlik, anti-universalistlik “määrmatuse ajalugu”? Kas läbi sellise käsituse saab seletada suur-vene šovinismi? VI - Genotsiid! 27/04/2023. Lähtetekst: kokkuvõte erinevatest allikatest. Ukrainas toimuv sõda on konfliktide reas viimane, mis näitab, et genotsiid pole kuhugi kadunud. Avame genotsiidi psühholoogilist olemust. Kuidas tunda ära inimkonna “naasva trauma” tekkeohte ja kuidas ennast selle vastu “kaitsepookida”? Millised tingimused viivad genotsiidini? Kuidas oli võimalik genotsiid 20ndal, ehk progressi sajandil, kuidas on see võimalik 21. sajandil? VII - Elu mõte. 5/05/2023. Lähtetekst: kokkuvõte erinevatest allikatest. Mis on elu mõte? Kas elul on üldse tähenduslikkust? Kuidas seda leida ja anda mõte oma eksistentsile? Arutluse alla võtame ka eksistentsiaalse vaakumi mõiste. Mõiste loojaks on Viktor Frankl.
Sissepääs vaba. | ||
Kasutajatele
Lugejaks registreerimine, laenutamine, pikendamine, viivis, tagastuskast, tasulised teenused, raamatukogudevaheline laenutus, interneti ja WiFi kasutamine, erivajadustega lugeja
Raamatukogust
Dokumendid, ajalugu, statistika, kogud, raamatukogu nõukogu
Harukogud
Prangli harukogu
Püünsi harukogu
Randvere harukogu
Lingikogu
Andmebaasid, lugemissoovitused,
lastele, E-kataloog
Sotsiaalmeedias
Kontaktandmed
Viimsi Raamatukogu
Registrikood: 75021706
Randvere tee 9
Haabneeme alevik
74001 Viimsi
Telefon 56882673
Lasteteenindus 54004033